Oznaczanie wskaźnika zagęszczenia gruntu

Wersja do druku Poleć znajomemu
pomiar zagęszczenia gruntu, cylinder, BN-77/8931-12

Pomiar zagęszczenia gruntu zgodnie z normą BN-77/8931-12.

Podstawowe cechy

Producent: Laboratorium Geotechniczne
Jednostka: miejsce pomiaru
Specjalizacja: badanie zagęszczenia gruntu, badanie in situ
Rodzaj: badania geotechniczne
Zastosowanie: oznaczenie nośności gruntu pod fundament domu, oznaczenie nośności gruntu pod konstrukcje inżynierskie

Sytuacje stosowania

 • pomiar zagęszczenia gruntu
Kod QR produktu

Oznaczanie wskaźnika zagęszczenia gruntu zgodnie z normą BN-77/8931-12 ma kilka korzyści:

 1. Prostota i dokładność pomiarów - metoda ta jest prosta i łatwa do przeprowadzenia, a wyniki pomiarów są dokładne i powtarzalne.

 2. Dostępność narzędzi pomiarowych - narzędzia potrzebne do pomiarów wskaźnika zagęszczenia gruntu są łatwo dostępne i stosunkowo tanie.

 3. Uniwersalność - metoda ta może być stosowana do pomiarów zagęszczenia różnych rodzajów gruntów, zarówno naturalnych, jak i sztucznie zagęszczanych.

 4. Możliwość pomiarów w trudno dostępnych miejscach - pomiar wskaźnika zagęszczenia gruntu może być przeprowadzony w trudno dostępnych miejscach, gdzie stosowanie innych metod pomiarowych byłoby trudne lub niemożliwe.

 5. Dostępność normy - stosowanie normy BN-77/8931-12 daje pewność, że pomiar zostanie wykonany zgodnie z ustalonymi standardami i że wyniki pomiarów będą wiarygodne.

Dzięki tym korzyściom oznaczanie wskaźnika zagęszczenia gruntu zgodnie z normą BN-77/8931-12 jest powszechnie stosowane w budownictwie, inżynierii geotechnicznej i drogownictwie do kontroli zagęszczenia gruntu podczas prac budowlanych oraz do kontroli jakości materiałów wykorzystywanych w budowie dróg i innych obiektów budowlanych.


Kupując ten produkt od nas, otrzymasz dodatkowe korzyści:
 • kompetentną pomoc podczas doboru rozwiązań, technologii i produktów
 • hurtową cenę przy większym zakupie
 • szybką dostawę dzięki sieci 21 lokalnych magazynów
 • pomoc przy przygotowaniu oferty przetargowej i wsparcie podczas realizacji inwestycji
 • gwarancję udanej współpracy z rzetelnym i uczciwym partnerem
  • rok założenia firmy - 1990
  • certyfikat ISO

Według normy BN-8931-12 wskaźnik zagęszczenia gruntu oznacza się symbolem "γd" i wyraża się wzorem:

γd = (m2 - m1) / (V2 - V1)

gdzie:

m2 - masa cylindra wypełnionego próbką gruntu i cylindra wraz z próbką (po ważeniu) m1 - masa cylindra pusty (przed ważeniem) V2 - objętość cylindra wypełnionego próbką gruntu i cylindra wraz z próbką (po wypełnieniu) V1 - objętość cylindra pusty (przed wypełnieniem)

Wartość wskaźnika zagęszczenia gruntu określa stosunek różnicy mas cylindra z próbką gruntu i cylindra pustego do różnicy objętości tych cylindrów. Jego jednostką w systemie SI jest kg/m³.

Oznaczenie wskaźnika zagęszczenia gruntu wykonuje się w celu określenia stopnia zagęszczenia gruntu na danym obszarze. Jest to ważna informacja przy projektowaniu budowlanym, zwłaszcza w przypadku budowy fundamentów, dróg, lotnisk, itp.

Pomiar wskaźnika zagęszczenia gruntu wykonywany jest przede wszystkim w trakcie prac geotechnicznych, tj. przy wykonywaniu badań gruntowych, poszukiwaniu złóż, budowie dróg, mostów, budynków i innych obiektów.

Wykonuje się go również w celu kontroli jakości wykonania prac ziemnych, czyli np. po wykonaniu ułożenia warstw poszczególnych warstw gruntu. W takim przypadku wartość otrzymana w wyniku pomiaru wskaźnika zagęszczenia gruntu jest porównywana z wartością wskaźnika zagęszczenia wyznaczoną na podstawie projektu.

Pomiar wskaźnika zagęszczenia gruntu może być również stosowany do wyznaczania stopnia zagęszczenia gruntu przed i po wykonaniu prac ziemnych, co pozwala na określenie ich skuteczności.

Twoje dane kontaktowe
imię / nazwisko / pseudonim
telefon
e-mail *
Dodatkowe informacje
oczekiwane informacje
prywatność i ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest jest P.W. Structum Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Szeligowskiego 8/99, NIP: 712-015-64-12, KRS: 0000017929, REGON: 004164804. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia formularza. Więcej informacji w zakresie ochrony danych osobowych znajdzie Pani/Pan w Klauzuli informacyjnej RODO i Polityce Prywatności.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Wyrażam zgodę na przetworzenie danych osobowych z godnie z zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 oraz według zasad opisanych w Polityce Prywatności przesłanych przez ten formularz w celu udzielenia odpowiedzi na moje pytanie z użyciem podanego przeze mnie adresu e-mail lub numeru telefonu. Poinformowano mnie o moich prawach, które wynikają z mocy prawa i zostały wymienione w Polityce Prywatności.

TAK, zgoda na przetwarzanie danych osobowych *
ochrona antyspamowa
kod antyspamowy

Zapytaj o cenę

miejsce pomiaru
1 miejsce pomiaru

Menadżer Produktu czeka na Twoje pytania.

Marek Szczepaniak
tel.: 222019367
ms(at)structum.pl

Oceń

średnia ocena: 5

liczba ocen: 2

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

Newsletter