Oznaczenie nośności i zagęszczenia gruntu metodą VSS

Wersja do druku Poleć znajomemu
pomiary nośności gruntu płytą VSS, PN-S-02205

Badania nośności gruntu - oznaczenie nośności i zagęszczenia metodą VSS polega na pomiarze odkształceń gruntu pod wpływem obciążenia statycznego przeciwwagą. Inna popularna metoda, to badanie nośności (bez przeciwwagi) za pomocą lekkiej płyty dynamicznej.

Podstawowe cechy

Producent: Laboratorium Geotechniczne
Symbol: pomiar-vss
Jednostka: miejsce pomiaru
Specjalizacja: pomiary nośności gruntu metodą dynamiczną VSS, badanie nośności gruntu
Rodzaj: badania geotechniczne
Zastosowanie: oznaczenie nośności gruntu pod konstrukcje inżynierskie, oznaczenie nośności gruntu pod fundament domu
Kod QR produktu

Oznaczenie nośności i zagęszczenia gruntu metodą VSS (bez przeciwwagi) ma kilka korzyści:

 1. Szybkość i dokładność pomiarów - metoda VSS pozwala na szybkie i dokładne określenie nośności i zagęszczenia gruntów bez konieczności stosowania przeciwwagi. Wyniki pomiarów są dostępne natychmiast po przeprowadzeniu pomiarów.

 2. Prostota i mobilność - urządzenie stosowane do pomiarów metodą VSS jest lekkie i poręczne, co umożliwia łatwe przemieszczanie go między różnymi miejscami pomiarowymi. Metoda ta nie wymaga również skomplikowanych przygotowań terenu do przeprowadzenia pomiarów.

 3. Zastosowanie w różnych warunkach gruntowych - metoda VSS może być stosowana do pomiarów nośności i zagęszczenia gruntów o różnej strukturze i składzie, co czyni ją uniwersalnym narzędziem do badań geotechnicznych.

 4. Niskie koszty - koszty przeprowadzenia pomiarów metodą VSS są zazwyczaj niższe niż w przypadku stosowania innych metod pomiarowych, co czyni ją bardziej atrakcyjną z ekonomicznego punktu widzenia.

Dzięki tym korzyściom metoda VSS jest szeroko stosowana w budownictwie, inżynierii geotechnicznej i drogownictwie do określania parametrów nośnościowych i zagęszczenia różnych rodzajów gruntów i materiałów drogowych.


Kupując ten produkt od nas, otrzymasz dodatkowe korzyści:
 • kompetentną pomoc podczas doboru rozwiązań, technologii i produktów
 • hurtową cenę przy większym zakupie
 • szybką dostawę dzięki sieci 21 lokalnych magazynów
 • pomoc przy przygotowaniu oferty przetargowej i wsparcie podczas realizacji inwestycji
 • gwarancję udanej współpracy z rzetelnym i uczciwym partnerem
  • rok założenia firmy - 1990
  • certyfikat ISO

Badanie plytą dynamiczną, badanie VSS, czyli oznaczenie nośności i zagęszczenia metodą VSS (bez przeciwwagi) określa norma PN-S-02205. Metoda ta służy do określania nośności gruntów i zagęszczenia materiałów drogowych.

Nośność gruntów określana jest jako maksymalna obciążalność podłoża, którą można uzyskać przy dopuszczalnym osiadaniu. Zagęszczenie materiałów drogowych określane jest natomiast jako gęstość objętościowa materiału, wyrażana w kilogramach na metr sześcienny.

Metoda VSS (Vibro-Sensitive Soil) polega na wywołaniu drgań podłoża za pomocą urządzenia zwanego vibroplatem. Następnie, za pomocą odpowiednich narzędzi pomiarowych, określa się parametry nośnościowe lub zagęszczenia materiału. W tej metodzie nie stosuje się przeciwwagi, co oznacza, że urządzenie jest lekkie i poręczne.

Norma PN-S-02205 szczegółowo opisuje procedurę przeprowadzania pomiarów metodą VSS, włącznie z wymaganiami dotyczącymi kalibracji urządzenia i wyznaczania wartości nośności i zagęszczenia.

Oznaczenie nośności i zagęszczenia metodą VSS wykonuje się w sytuacjach, gdy chcemy poznać parametry nośnościowe gruntów lub zagęszczenie materiałów drogowych. Przykładowe sytuacje, w których stosuje się tę metodę, to:

 1. Projektowanie i budowa dróg, gdy chcemy poznać nośność podłoża lub zagęszczenie warstw drogowych.
 2. Budowa infrastruktury kolejowej, gdy chcemy określić nośność i zagęszczenie podłoża pod torami kolejowymi.
 3. Budowa obiektów przemysłowych i magazynów, gdy chcemy poznać nośność podłoża pod budynkiem i zagęszczenie materiałów użytych do budowy fundamentów.
 4. Badania geotechniczne, gdy chcemy poznać parametry nośnościowe gruntów na danym obszarze lub zagęszczenie różnych warstw geologicznych.

Metoda VSS może być również stosowana w przypadku badań laboratoryjnych, w celu określenia parametrów nośnościowych i zagęszczenia różnych rodzajów gruntów i materiałów drogowych.

Twoje dane kontaktowe
imię / nazwisko / pseudonim
telefon
e-mail *
Dodatkowe informacje
oczekiwane informacje
prywatność i ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest jest P.W. Structum Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Szeligowskiego 8/99, NIP: 712-015-64-12, KRS: 0000017929, REGON: 004164804. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia formularza. Więcej informacji w zakresie ochrony danych osobowych znajdzie Pani/Pan w Klauzuli informacyjnej RODO i Polityce Prywatności.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Wyrażam zgodę na przetworzenie danych osobowych z godnie z zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 oraz według zasad opisanych w Polityce Prywatności przesłanych przez ten formularz w celu udzielenia odpowiedzi na moje pytanie z użyciem podanego przeze mnie adresu e-mail lub numeru telefonu. Poinformowano mnie o moich prawach, które wynikają z mocy prawa i zostały wymienione w Polityce Prywatności.

TAK, zgoda na przetwarzanie danych osobowych *
ochrona antyspamowa
kod antyspamowy

Zapytaj o cenę

miejsce pomiaru
1 miejsce pomiaru

Menadżer Produktu czeka na Twoje pytania.

Marek Szczepaniak
tel.: 222019367
ms(at)structum.pl

Oceń

średnia ocena: 5

liczba ocen: 1

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

Newsletter