Badania in-situ bloczków i prefabrykatów betonowych

Wersja do druku Poleć znajomemu

Badania bloczków i prefabrykatów betonowych zabudowanych w konstrukcję, czyli badania in situ, można podzielić na dwie grupy - metody nieniszczące i metody niszczące.

Metody nieniszczące badania bloczków i prefabrykatów betonowych

Metody nieniszczące nie powodują uszkodzenia badanego obiektu. Do najczęstszych metod nieniszczących badania bloczków i prefabrykatów betonowych należą:

  • ultradźwięki - polegają na pomiarze czasu przenoszenia się sygnału ultradźwiękowego przez badany materiał. Na podstawie tych pomiarów można określić m.in. gęstość, wytrzymałość na ściskanie i moduł sprężystości betonu.
  • rezonans ultradźwiękowy - polega na pomiarze częstotliwości rezonansowej badanego materiału. Na podstawie tych pomiarów można określić m.in. gęstość, wytrzymałość na ściskanie i moduł sprężystości betonu.
  • penetracja udarowa - polega na pomiarze głębokości wnikania młotka udarowego w badany materiał. Na podstawie tych pomiarów można określić m.in. gęstość i wytrzymałość na ściskanie betonu.
  • skanowanie radarowe - polega na pomiarze czasu przenoszenia się sygnału radarowego przez badany materiał. Na podstawie tych pomiarów można określić m.in. grubość warstwy betonu, obecność wad i uszkodzeń.
  • termografia - polega na pomiarze promieniowania podczerwonego emitowanego przez badany materiał. Na podstawie tych pomiarów można określić m.in. temperaturę powierzchni betonu, obecność wad i uszkodzeń.
  • badanie młotkiem Schmidta - pozwala na określenie wytrzymałości betonu na ściskanie, oznaczenie klasy betonu, zmierzenie twardości betonu

Metody niszczące badania bloczków i prefabrykatów betonowych

Metody niszczące powodują uszkodzenie badanego obiektu. Do najczęstszych metod niszczących badania bloczków i prefabrykatów betonowych należą:

  • próba ściskania na prasie - polega na pomiarze siły potrzebnej do zniszczenia badanego obiektu. Na podstawie tych pomiarów można określić m.in. wytrzymałość na ściskanie betonu.
  • próba rozciągania - polega na pomiarze siły potrzebnej do zniszczenia badanego obiektu. Na podstawie tych pomiarów można określić m.in. wytrzymałość na rozciąganie betonu.
  • próba zginania - polega na pomiarze siły potrzebnej do zniszczenia badanego obiektu. Na podstawie tych pomiarów można określić m.in. wytrzymałość na zginanie betonu.
  • próba udarności - polega na pomiarze energii potrzebnej do zniszczenia badanego obiektu. Na podstawie tych pomiarów można określić m.in. mrozoodporność betonu.

Wybór metody badania bloczków i prefabrykatów betonowych zależy od celu badania, a także od możliwości dostępu do badanego obiektu.

Przykłady zastosowania metod badania bloczków i prefabrykatów betonowych

  • Metody nieniszczące są najczęściej stosowane w ramach kontroli stanu technicznego obiektów budowlanych. Pozwalają one na ocenę ogólnej kondycji betonu i wykrycie potencjalnych wad i uszkodzeń.
  • Metody niszczące są stosowane w przypadku konieczności uzyskania dokładnych informacji o właściwościach betonu. Są one wykorzystywane m.in. w badaniach laboratoryjnych, a także w przypadku naprawy i wzmacniania konstrukcji betonowych.

Cena brutto: 184,50 PLN za miejsce pomiaru

miejsce pomiaru
1 miejsce pomiaru
nieniszczące pomiary wytrzymałości betonu - usługa na terenie całej Polski

Podstawowe cechy

Producent: Structum
Symbol: badanie_betonu_01
Jednostka: miejsce pomiaru
Ilość handlowa: 1 miejsce pomiaru
Minimalne zamówienie: 12 miejsce pomiaru
Specjalizacja: badanie wytrzymałości betonu, badanie twardości betonu, badanie sklerometryczne, pomiary młotkiem schmidta, badanie betonu na budowie
Rodzaj: młotek schmidta, badania sklerometryczne, badania mieszanki betonowej oraz stwardniałego betonu
Zastosowanie: pomiar wytrzymałości betonu, badanie betonu
Kod QR produktu

Tagi:

Oceń

średnia ocena: 4.7

liczba ocen: 6

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

Newsletter