Badanie in situ - badanie betonu w konstrukcji

Wersja do druku Poleć znajomemu

Badanie betonu w konstrukcji metodą sklerometryczną jest jedną z technik wykorzystywanych do oceny twardości betonu na miejscu. Metoda sklerometryczna polega na uderzaniu powierzchni betonu stalowym udarem, a następnie pomiarze tłumienia fali uderzeniowej. Daje to wskazówki dotyczące twardości i jakości betonu bez konieczności pobierania próbek do badań laboratoryjnych. Badanie betonu zabudowanego w konstrukcję wykonywane jest in situ, czyli na miejscu budowy.

Badanie in situ - badanie betonu na budowie

Podczas badania sklerometrycznego używa się specjalnego urządzenia zwanego sklerometrem. Sklerometr składa się z metalowej tulei, w której umieszcza się sprężynowy młoteczek. Trzpień młotka Schmidta uderza w powierzchnię betonu, a następnie rejestruje się tłumienie fali uderzeniowej za pomocą wbudowanego czujnika. Na podstawie tłumienia fali można oszacować twardość betonu.

Wartość odczytana ze sklerometru, to tzw. wartość odbicia - liczba R. Sklerometr posiada mechanizm (mikroprocesor) obliczający wartość wytrzymałości betonu na ścikanie i wyświetla wartość w jednostkach fizycznch - MPa. Starsze modele sklerometrów posługiwały się tabelami przeliczeniowymi wartości odbicia R na wartość MPa.

Wyniki badania sklerometrycznego wyrażane są w jednostkach twardości, takich jak jednostki sklerometryczne (np. N/mm²) lub twardość sklerometryczna (np. Rilem). Im wyższa wartość twardości, tym twardszy jest beton, a niższa wartość wskazuje na bardziej miękki materiał.

Badanie betonu w konstrukcji metodą sklerometryczną jest przydatne do oceny jakości betonu na miejscu, szczególnie w przypadku konstrukcji już istniejących. Pozwala ono na szybki i względnie niedrogi pomiar twardości betonu bez konieczności uszkadzania konstrukcji czy pobierania próbek. Jednakże, wyniki pomiaru sklerometrycznego mogą być wpływane przez różne czynniki, takie jak wilgotność, skład betonu czy powierzchnia badanego obszaru, dlatego konieczne jest przeprowadzenie kalibracji oraz uwzględnienie tych czynników w interpretacji wyników.

Cena badania betonu zależy od liczby pomiarów oraz od charakteru obiektu i towarzyszącym mu czynnikom ryzyka i utrudnieniom. Tutaj sprawdź podstawową cenę badania betonu.

Cena brutto: 184,50 PLN za miejsce pomiaru

miejsce pomiaru
1 miejsce pomiaru
nieniszczące pomiary wytrzymałości betonu - usługa na terenie całej Polski

Podstawowe cechy

Producent: Structum
Symbol: badanie_betonu_01
Jednostka: miejsce pomiaru
Ilość handlowa: 1 miejsce pomiaru
Minimalne zamówienie: 12 miejsce pomiaru
Specjalizacja: badanie wytrzymałości betonu, badanie twardości betonu, badanie sklerometryczne, pomiary młotkiem schmidta, badanie betonu na budowie
Rodzaj: młotek schmidta, badania sklerometryczne, badania mieszanki betonowej oraz stwardniałego betonu
Zastosowanie: pomiar wytrzymałości betonu, badanie betonu
Kod QR produktu

Tagi:

Oceń

średnia ocena: 4.7

liczba ocen: 6

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

Newsletter